Pododdziały ochrony i obrony terytorialnej w Siłach Zbrojnych RP

Działania ochronno-obronne obiektów są realizowane we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, jednak w praktyce do niedawna były utożsamiane z działaniami pododdziałów wojsk lądowych. Według obecnie obowiązujących klasyfikacji, w tym tej zawartej w „Regulaminie działań taktycznych wojsk lądowych” (2008), wchodzą w skład taktycznych działań asymetrycznych, a w ich ramach – w skład działań przeciwdywersyjnych. Czasem ograniczane są do typowej ochrony obiektu związanej z prowadzeniem fizycznej ochrony obiektu – to przedsięwzięcie wchodzi w skład działań ochronno-obronnych, ale nie wyczerpuje ich całego zakresu przedmiotowego.

Według większości poglądów działania ochronno-obronne zaliczają się do działań przeciwdywersyjnych, o charakterze defensywnym (ochronno-obronnym) polegające na przedsięwzięciu działań ochronno-obronnych infrastruktury, obiektów i rejonów. Według najnowszych zapisów doktrynalnych działania ochronno-obronne definiowane są również jako działania o charakterze zaczepnym, polegające na wykryciu, zniszczeniu (obezwładnieniu) dywersyjnych sił przeciwnika. Miejsce działań ochronno-obronnych w grupie działań asymetrycznych (wraz z działaniami specjalnymi, antyterrorystycznymi i nieregularnymi), wskazuje, że działania ochronno-obronne mogą być prowadzone w każdym czasie, tj. w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Celem działań ochronno-obronnych jest zapewnienie skutecznej, bezpośredniej ochrony i obrony określonym, tj. przydzielonym obiektom. Obiekty te znajdują się na obszarze niezajętym przez przeciwnika, a przez to mogą być przedmiotem działań rozpoznawczych i zaczepnych przeciwnika, najczęściej ataku sił specjalnych lub dywersyjnych, w tym tzw. grup zbrojnego podziemia. Działania ochronno-obronne składają się z dwóch przedsięwzięć:

  • ochrony obiektów, czyli zespołu przedsięwzięć i czynności uniemożliwiających przedostanie się na teren ochranianego obiektu osób niepowołanych;
  • obrony obiektów, czyli zespołu przedsięwzięć i czynności uniemożliwiających przeciwnikowi opanowanie ochranianego obiektu lub wyrządzenie w nim szkód.

W Siłach Zbrojnych RP cały czas istnieją pododdziały ochronno-obronne, przeznaczone do realizacji tych działań. Są one przeznaczone do ochrony najważniejszych z punktu widzenia polityczno-wojskowego obiektów i infrastruktury na terenie kraju – w czasie kryzysu lub wojny. Według stanu na 2018 rok są to mobilizowane pododdziały szczebla batalionu i kompanii, składające się wyłącznie z żołnierzy rezerwy.

Batalion ochrony i obrony obiektów składa się z:

  • dowództwo: dowódca, zastępca dowódcy, POIN, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia bojowego, pion wsparcia działań);
  • pluton dowodzenia;
  • 3 x kompania ochrony: drużyna dowodzenia, 3 x pluton ochrony: 4 x drużyna ochrony;
  • pluton saperów;
  • kompania logistyczna: drużyna zabezpieczenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy;
  • zespół zabezpieczenia medycznego: 3 x grupa ewakuacji medycznej.

Batalion ochrony i obrony obiektów wyposażony jest – po zmobilizowaniu – w broń strzelecką, granatniki przeciwpancerne, samochody ciężarowe, osobowe i specjalne oraz specjalistyczny sprzęt pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia działań. Liczba żołnierzy i wyposażenia batalionu zależy od typu etatowego batalionu – w Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje kilka typów batalionów ochrony i obrony. Ponadto, zmobilizowaniu mają podlegać samodzielne kompanie ochrony i obrony, które składają się z:

  • drużyna dowodzenia;
  • 4 x pluton ochrony: 4 x drużyna ochrony;
  • drużyna saperów;
  • drużyna zabezpieczenia.

Samodzielna kompania ochrony i obrony wyposażona jest – po zmobilizowaniu – w broń strzelecką, granatniki przeciwpancerne, samochody ciężarowe, osobowe i specjalne oraz specjalistyczny sprzęt pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia działań.

Copyright @ Redakcja Militarium

Plan rozwoju polskich wojsk lądowych w latach 2005-2010

W 2004 roku zaakceptowano “Plan rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2005-2010”, którego jednym z elementów był “Plan rozwoju wojsk lądowych w latach 2005-2010”.

“Plan rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2005-2010” zakładał rozwój polskich sił zbrojnych w kierunku zwiększenia zdolności operacyjnych, w tym dostępności jednostek wydzielanych do wykonywania zadań poza terytorium kraju, a także poprawę ich zdolności do przemieszczania się do oddalonych rejonów operacji i samodzielnego wykonywania zadań.

W wojskach lądowych cele wynikające z tego planu zostały określone w “Planie rozwoju wojsk lądowych w latach 2005-2010” i miały zostać zrealizowane m.in. poprzez zwiększenie potencjału bojowego pododdziałów (wprowadzenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, samochodów HMMWV, pocisków przeciwpancernych Spike-LR, modernizacja śmigłowców W-3 Sokół) i zmiany strukturalno-organizacyjne (zwiększenie liczby oddziałów i pododdziałów typu średniego, wyposażonych w Rosomaki oraz typu lekkiego wyposażonych w HMMWV).

Planowany stan sprzętu wojskowego w latach 2005-2010 przedstawia tabela.

Copyright © Redakcja Militarium

Opancerzenie bojowego wozu piechoty BMP-3

Kadłub rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-3 (Obiekt 688M) zbudowano ze stopów aluminium o symbolach ABT-102 i AMG-6, a pancerz dodatkowy ze stali pancernej o symbolu BT-70Sz. Wieża pojazdu została zbudowana z tych samych materiałów.

1 – płyta przednia górna (18 mm ABT-102)
2 – płyta jarzma karabinu maszynowego (60 mm ABT-102)
3 – przednia półsfera wieży (50 mm ABT-102 / 70 mm dylatacja / 16 mm BT-70Sz)
4 – górna płyta wieży (18 mm ABT-102)
5 – tylna półsfera wieży (43 mm ABT-102)
6 – płyta tylna górna (15 mm ABT-102)
7 – płyta tylna (13 mm ABT-102)
8 – płyta denna (10 mm AMG-6)
9 – płyta boczna górna (43 mm ABT-102)
10 – płyta nadgąsienicowa (15 mm ABT-102)
11 – płyta boczna dolna (43 mm ABT-102)
12 – płyta czołowa dolna (60 mm ABT-102 / 70 mm dylatacja / 10 mm BT-70Sz)
13 – płyta czołowa górna (60 mm ABT + 12 mm BT-70Sz / 70 mm dylatacja / 10 mm BT-70Sz)

Copyright © Redakcja Militarium/fot. Kurganmaszzawod

Ukraińskie wojska pancerne na początku 2019 roku

Prawie pięć lat po rosyjskiej agresji w Donbasie armia ukraińska jest w stanie podwyższonej gotowości bojowej, realizowane są również, z dużo większą niż przed 2014 rokiem intensywnością, programy rozwojowe i modernizacyjne. Ich efekty są jednak skromniejsze niż przewidywano, a co ważniejsze – niż powinny być.

W składzie Wojsk Lądowych i Wojsk Powietrznodesantowych znajdują się na początku 2019 roku:

  • 1. Brygada Czołgów: trzy bataliony czołgów – 93 czołgi T-64B1,

  • 17. Brygada Czołgów: trzy bataliony czołgów – 93 czołgi T-64B1,

  • nowa brygada czołgów (planowana do sformowania w 2019 roku): trzy bataliony czołgów – 93 czołgi (?),

  • 14. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B (w składzie brygady znajduje się 6 czołgów T-80UD w eksploatacji ćwiczebno-doświadczalnej),

  • 24. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B, batalion “Ajdar” – 10 czołgów T-64B,

  • 28. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 30. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 46. Brygada Zmechanizowana: batalion “Donbass-Ukraina” – 10 czołgów T-72B1,

  • 53. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-72AW,

  • 54. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 72. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 92. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 93. Brygada Zmechanizowana: batalion czołgów – 31 czołgów T-64B,

  • 56. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej: kompania czołgów – 10 czołgów T-72AW/B1,

  • 57. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej: kompania czołgów – 10 czołgów T-72B1,

  • 58. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej: kompania czołgów – 10 czołgów T-72AW,

  • 59. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej: kompania czołgów – 10 czołgów T-72AW,

  • 10. Brygada Górsko-Szturmowa: batalion czołgów – 31 czołgów T-72AW/B1,

  • 128. Brygada Górsko-Szturmowa: batalion czołgów – 31 czołgów T-72AW/B1,

  • 36. Brygada Piechoty Morskiej: batalion czołgów – 31 czołgów T-80,

  • batalion czołgów Wojsk Powietrznodesantowych: 31 czołgów T-80.

Łącznie jest to ponad 440 czołgów T-64, 140 czołgów T-72 i około 60 czołgów T-80.

Podstawowym czołgiem ZSU od początku obecnej dekady stał się T-64B i jego pochodne, pozostałe czołgi odziedziczone po ZSRR, czyli maszyny rodzin T-72 i T-80U/UD, zostały wycofane i były składowane. Według oficjalnych poglądów wybór T-64, który był przez armię radziecką uważany za skomplikowany i trudny w obsłudze był spowodowany faktem, że pojazdy zostały wyprodukowane w ukraińskich zakładach Charkowie, co ułatwiało naprawy i modernizacje. Zdaniem niektórych analityków równie ważne było to, że zagraniczni nabywcy, którzy byli zainteresowani zakupem czołgów na Ukrainie nie nie chcieli bardziej zaawansowanych maszyn T-64, ale prostsze konstrukcyjnie T-72.  Dostawy zagraniczne tak bardzo zmniejszyły park dostępnych wozów T-72, że spowodowało to skupienie się ukraińskich podmiotów na modernizacji T-64 oraz ostatnich wersji ich potencjalnych następców – T-80UD. Jeśli chodzi o prace nad modernizacją T-64, w jej wyniku powstał BM-Bułat. Modernizacja do tego standardu objęła około 80 pojazdów, które z uwagi na awaryjność wycofano z eksploatacji w 2017 roku i zastąpiono w jednostkach maszynami T-64B1. Z kolei rozwój najnowszego sowieckiego czołgu, wprowadzonego do produkcji przed upadkiem ZSRR, czyli T-80UD, zaowocował powstaniem czołgu T-84 Opłot-M, który produkowany jest w pierwszej kolejności i z dużymi trudnościami na eksport i dopiero w 2019 roku ma wejść do wyposażenia ZSU.

W związku z tym, pozostałe wspomniane wyżej wozy, czyli T-64B/B1, T-72AW/B1 oraz T-80U/UD, reprezentujące faktycznie trzy równoległe linie rozwoju rosyjskich czołgów, stanowią obecnie podstawę sił pancernych ZSU.

Copyright © Redakcja Militarium

Potencjał Wojsk Lądowych, w tym sił Obrony Terytorialnej (1998)

Rysunki przedstawiają koncepcję rozwoju potencjału Wojsk Lądowych, w tym sił operacyjnych i sił Obrony Terytorialnej opracowaną w 1998 roku, z terminem zakończenia rozwoju w 2003 roku.

Związki taktyczne Wojsk Lądowych (2003)

Siły Obrony Terytorialnej (2003)

Koncepcja współdziałania sił operacyjnych i Obrony Terytorialnej na szczeblu operacyjnym

Koncepcja współdziałania sił operacyjnych i Obrony Terytorialnej na szczeblu taktycznym

Siły zbrojne Rosji – jednostki specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) sił specjalnych Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej. Stan na koniec 2016 r.

Zachodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Zachód” (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
2. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Tambow)
16. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Psków)

Południowy Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Południe” (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
10. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Mołkino)
22. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Batajsk)
346. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Prochładnyj)

Centralny Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo “Centrum” (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
3. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Togliatti)
24. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Nowosybirsk)

Wschodni Okręg Wojskowy – Strategiczne Dowództwo „Wschód” (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
14. Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Chabarowsk)

Copyright © Redakcja Militarium

Siły zbrojne Rosji – Wojska Lądowe

Uproszczone zestawienie podstawowych aktywnych związków taktycznych i ważniejszych oddziałów (pododdziałów) Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej, bez jednostek sił specjalnego przeznaczenia Wojsk Lądowych. Stan na koniec 2017 r.

Zachodni Okręg Wojskowy (Sankt Petersburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
1. Brygada Dowodzenia (Sertołowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
79. Brygada Artylerii Rakietowej (Twer)
45. Brygada Artylerii (Tambow)
202. Brygada Przeciwlotnicza (Naro-Fomińsk)
28. Brygada Inżynieryjna (MO) (Murom)
45. Brygada Inżynieryjna (Nachabino)
1. Brygada Inżynieryjno-Saperska (MO) (Murom)
15. Brygada WRE (MO) (Tambow)
16. Brygada WRE (Kursk)
82. Brygada Radiotechniczna (Wjaźma, Primorje)
146. Brygada Radiotechniczna (Bugri)
27. Brygada OPBMR (Kursk)
29. Brygada Kolejowa (Smoleńsk)
34. Brygada Kolejowa (Riazań)
38. Brygada Kolejowa (Jarosław)

1. Armia Pancerna (Moskwa):
60. Brygada Dowodzenia (Naro-Fomińsk)
288. Brygada Artylerii (Mulino)
112. Brygada Rakietowa (Szuja)
53. Brygada Przeciwlotnicza (Kursk)
2. Dywizja Zmechanizowana (Kaliniec)
4. Dywizja Pancerna (Naro-Fomińsk)
6. Brygada Pancerna (Dzierżyńsk)
27. Brygada Zmechanizowana (Mosrentgen)
96. Brygada Rozpoznawcza (Niżnyj Nowogrod)
69. Brygada ZMT (Dzierżyńsk)

6. Armia Ogólnowojskowa (Sankt Petersburg):
95. Brygada Dowodzenia (Gorełowo)
132. Brygada Łączności (Agałatowo)
26. Brygada Rakietowa (Ługa)
9. Brygada Artylerii (Ługa)
5. Brygada Przeciwlotnicza (Łomonosow)
25. Brygada Zmechanizowana (Psków)
138. Brygada Zmechanizowana (Kamienka)
51. Brygada ZMT (Sankt Petersburg)
30. Pułk Inżynieryjny (Kiero)
6. Pułk OPBMR (Sapernoje)

20. Armia Ogólnowojskowa (Woroneż):
9. Brygada Dowodzenia (Woroneż)
448. Brygada Rakietowa (Kursk)
49. Brygada Przeciwlotnicza (?)
3. Dywizja Zmechanizowana (Boguczar)
144. Dywizja Zmechanizowana (Jelnia)
Brygada ZMT (?)

11. Korpus Armijny (Kaliningrad):
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
152. Brygada Rakietowa (Czerniachowsk)
244. Brygada Artylerii (Kaliningrad)
7. Pułk Zmechanizowany (Kaliningrad)
22. Pułk Przeciwlotniczy ()
28. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej () – podporządkowana FB
336. Brygada Piechoty Morskiej (Kaliningrad) – podporządkowana FB

Południowy Okręg Wojskowy (Rostów nad Donem)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
175. Brygada Dowodzenia (Aksaj)
176. Brygada Łączności (Zarja)
19. Brygada WRE (Rasswiet)
154. Brygada Radiotechniczna (Izobylnyj)
37. Brygada Kolejowa (Wołgograd)
39. Brygada Kolejowa (Krasnodar)
4. Baza Wojskowa (Chinchinwali, Gruzja – Południowa Osetia)
7. Baza Wojskowa (Gudauta, Abchazja)
102. Baza Wojskowa (Gjumri, Armenia)

8. Armia Ogólnowojskowa (Nowoczerkask):
439. Brygada Artylerii Rakietowej (Znamieńsk)
77. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
150. Dywizja Zmechanizowana (Nowoczerkask)
20. Brygada Zmechanizowana (Wołgograd)
79. Brygada Zmechanizowana (Gusiew)
28. Brygada OPBMR (Kamyszyn)
11. Brygada Inżynieryjna (Kamieńsk)

49. Armia Ogólnowojskowa (Stawropol):
66. Brygada Dowodzenia (Stawropol)
1. Brygada Rakietowa (Mołkino)
227. Brygada Artylerii (Krasnooktjabrskij)
90. Brygada Przeciwlotnicza (Korienowsk)
34. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Budionnowsk)
205. Brygada Zmechanizowana (Budionnowsk)
?. Brygada Rozpoznawcza (nowoformowana) (Korienowsk)
99. Brygada ZMT (Majkop)

58. Armia Ogólnowojskowa (Władykawkaz):
34. Brygada Dowodzenia (Władykawkaz)
12. Brygada Rakietowa (Mozdok)
291. Brygada Artylerii (Troickaja)
67. Brygada Przeciwlotnicza (Władykawkaz)
42. Dywizja Zmechanizowana (Czeczenia)
19. Brygada Zmechanizowana (Sputnik)
136. Brygada Zmechanizowana (Bujnaksk)
100. Brygada Rozpoznawcza (Mozdok)
78. Brygada ZMT (?)

22. Korpus Armijny (Sewastopol):
47. Dywizja Obtony Terytorialnej (Sewastopol)
810. Brygada Piechoty Morskiej (Sewastopol) – podporządkowana FCz
126. Brygada Obrony Brzegowej (Periewalne)
127. Brygada Rozpoznawcza (Sewastopol)
15. Brzegowa Brygada Artyleryjsko-Rakietowa (Sewastopol) – podporządkowana  FCz
133. Brygada ZMT (Bakczysaraj)
8. Pułk Artylerii (Symferopol)
1096. Pułk Przeciwlotniczy (?)
68. Pułk Inżynieryjny (Eupatoria)
4. Pułk OPBMR (Sewastopol)

Centralny Okręg Wojskowy (Jekaterinburg)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
59. Brygada Dowodzenia (Wierchniaja Pyszma)
179. Brygada Dowodzenia (Jekaterninburg)
232. Brygada Artylerii Rakietowej (Płanowyj)
28. Brygada Przeciwlotnicza (Mirnyj)
12. Brygada Inżynieryjna (Ufa)
18. Brygada WRE (Jekaterinburg)
29. Brygada OPBMR (Jekaterinburg)
39. Brygada Radiotechniczna (Ułan-Ude)
88. Brygada Radiotechniczna (Orenburg)
5. Brygada Kolejowa (Abakan)
43. Brygada Kolejowa (Jekaterinburg)
48. Brygada Kolejowa (Omsk)
201. Baza Wojskowa (Duszanbe, Tadżykistan)

2. Armia Ogólnowojskowa (Samara):
91. Brygada Dowodzenia (Krjaż)
71. Brygada Łączności (Kalinowka)
92. Brygada Rakietowa (Orenburg)
385. Brygada Artylerii (Tockoje)
297. Brygada Przeciwlotnicza (Penza)
15. Brygada Zmechanizowana (Roszinskij)
21. Brygada Zmechanizowana (Tockoje)
30. Brygada Zmechanizowana (Roszkinskij)
105. Brygada ZMT (Roszinskij)
950. Pułk Artylerii Rakietowej (Tockoje)

41. Armia Ogólnowojskowa (Nowosybirsk):
35. Brygada Dowodzenia (Koczeniewo)
119. Brygada Rakietowa (Jelańskij)
120. Brygada Artylerii (Jurga)
61. Brygada Przeciwlotnicza (Bijsk)
90. Dywizja Pancerna (Czerbakuł)
35. Brygada Zmechanizowana (Alejsk)
74. Brygada Zmechanizowana (Jurga)
55. Brygada Zmechanizowana (Górska) (Kyzył)
106. Brygada ZMT (Jugra)
10. Pułk OPBMR (Topczika)

Wschodni Okręg Wojskowy (Chabarowsk)

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
101. Brygada Dowodzenia (Czita)
104. Brygada Dowodzenia (Chabarowsk)
106. Brygada Łączności (Dalniereczeńsk)
338. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
16. Brygada OPBMR (Gałkino)
14. Brygada Inżynieryjna (Wjatskoje)
17. Brygada WRE (Chabarowsk)
92. Brygada Radiotechniczna (Starosysojewka)
7. Brygada Kolejowa (Komsomolsk)
50. Brygada Kolejowa (Swobodnyj)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)

29. Armia Ogólnowojskowa (Czita):
3. Brygada Rakietowa (Czita)
140. Brygada Przeciwlotnicza (Domna)
200. Brygada Artylerii (Gornyj)
36. Brygada Zmechanizowana (Borzja)
104. Brygada ZMT (Czita)
19. Pułk OPBMR (Gorny)

36. Armia Ogólnowojskowa (Ułan-Ude):
75. Brygada Dowodzenia (Ułan-Ude)
103. Brygada Rakietowa (Ułan-Ude)
30. Brygada Artylerii (Diwizjonnaja)
35. Brygada Przeciwlotnicza (Diwizjonnaja)
5. Brygada Pancerna (Diwizjonnaja)
37. Brygada Zmechanizowana (Kjachta)
102. Brygada ZMT (Gusinooziersk)
26. Pułk OPBMR (Onokoje)

5. Armia Ogólnowojskowa (Ussuryjsk):
80. Brygada Dowodzenia (Ussuryjsk)
20. Brygada Rakietowa (Spassk-Dalnyj)
305. Brygada Artylerii (Ussuryjsk)
8. Brygada Przeciwlotnicza (Razdolnoje)
16. Brygada OPBMR (Lesozawodsk)
57. Brygada Zmechanizowana (Bikin)
59. Brygada Zmechanizowana (Sergiejewka)
60. Brygada Zmechanizowana (Sibircewo)
70. Brygada Zmechanizowana (Ussuryjsk)
101. Brygada ZMT (Ussuryjsk)
25. Pułk OPBMR (Sergiejewka)

35. Armia Ogólnowojskowa (Biełogorsk):
54. Brygada Dowodzenia (Biełogorsk)
107. Brygada Rakietowa (Birobidżan)
165. Brygada Artylerii (Biełogorsk)
71. Brygada Przeciwlotnicza (Biełogorsk)
38. Brygada Zmechanizowana (Biełogorsk)
64. Brygada Zmechanizowana (Chabarowsk)
69. Brygada Ochrony (Babctowo)
103. Brygada ZMT (Biełogorsk)
35. Pułk OPBMR (Biełogorsk)

68. Korpus Armijny (Jużno-Sachalińsk):
18. Dywizja Karabinów Maszynowych i Artyleryjska (Jużno-Sachalińsk)
39. Brygada Zmechanizowana (Jużno-Sachalińsk)

40. Brygada Piechoty Morskiej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
155. Brygada Piechoty Morskiej (Władywostok) – podporządkowana FOS
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS
72. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Pietropawłowsk) – podporządkowana FOS

Strategiczne Dowództwo „Północ”

Jednostki podporządkowane bezpośrednio:
61. Brygada Piechoty Morskiej (Sputnik) – podporządkowana FP
536. Brygada Rakietowa Obrony Brzegowej (Snieżnogorodsk)

14. Korpus Armijny (Murmańsk):
200. Brygada Zmechanizowana (Pieczenga)
80. Arktyczna Brygada Zmechanizowana (Ałakurti)

Copyright © Redakcja Militarium/Fot. MO Rosji

Polskie mosty towarzyszące Daglezja

Rodzina mostów towarzyszących Daglezja powstała w ostatnich latach w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych (OBRUM). Program budowy mostów towarzyszących o dużej nośności dla wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz wojsk inżynieryjnych rozpoczęto w maju 2003 roku w OBRUM na zlecenie ówczesnego Departamentu Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach projektu zaplanowano opracowanie następujących typów sprzętu: mostu towarzyszącego na podwoziu samochodowym MS-20 kryptonim Daglezja-S, mostu szturmowego na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G i mostu składanego na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S.

Most towarzyszący na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja-S – 12 sztuk dostarczonych MON w latach 2012-2017. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz i naczepy z mostem MS-20.

Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G (wydłużone podwozie czołgowe T-72) – 2 prototypy dostarczone w latach 2017-2018. Zestaw składa się z podwozia czołgowego i mostu MS-20.

Most składany na podwoziu samochodowym MS-40 Daglezja-S – prototyp dostarczony w 2018 roku. Zestaw składa się z ciągnika siodłowego Jelcz z naczepą układacza oraz 4 ciągników siodłowych Jelcz z naczepami z przęsłami PM-40.

Copyright © Militarium.net/Fot. Militarium.net